MERKEZİ ASYA ARAŞTIRMA MERKEZI, ÇALIŞMALARINA 2016 EYLÜL AYINDA BAŞLAMIŞTIR.  

ÇOĞUNLUĞU TÜRKIYE CUMHURIYETI VATANDAŞI OLAN MENSUPLARIMIZ, ANA VATANLARI OLAN MERKEZI ASYA DEVLETLERI’NE FAYDALI OLABILMEK IÇIN EĞITIM ODAKLI BIR ÇALIŞMA YAPILMASI GEREKTIĞINE KARAR VERMIŞLERDIR. GEREK TÜRKIYE CUMHURIYETI VATANDAŞI VE GEREKSE ANA VATANLARINDAN GELEN ÖĞRENCILER OLMAK ÜZERE, AKADEMIK DÜZEYIN YÜKSELTILMESINE YÖNELIK ÇALIŞMALAR BAŞLATILMIŞTIR.  

HAFTALIK, AYLIK, ÜÇ AYLIK VE YILLIK OLARAK EĞITIM ÇALIŞMALARI DEVAM ETMEKTEDIR. MERKEZI ASYA ÜLKELERINDEN EĞITIM IÇIN DÜNYANIN ÇEŞITLI ÜLKELERINE ÖĞRENCILER GITMEKTEDIR. TÜRKIYE BU ÖĞRENCILERIN ILK OLARAK TERCIH EDECEĞI BIR ÜLKE OLMALIDIR.  

TÜRKIYE’DE EĞITIM GÖREN VE GÖRECEK OLAN ÖĞRENCILER KENDI ÜLKELERINE FAYDALI OLACAK BIR DONANIMA YÜKSELMELIDIR. KENDI ÜLKELERIYLE TÜRKIYE ARASINDA BILIMSEL VE KÜLTÜREL ILIŞKILERIN ARTIRILMASINA YÖNELIK BILGI ÜRETME FAALIYETLERDE BULUNMALARI GEREKLIDIR. MAMER BUNUN IÇIN OLUŞTURDUĞU AKADEMİK KURUL ILE FIKIR VE PROJE ÜRETMEYE DEVAM ETMEKTEDIR.  

MERKEZI ASYA BÖLGESINDE ILMI ÇALIŞMALAR IÇIN ISTEKLI OLAN, DIL BILEN LISANS PROGRAMLARINI TAMAMLAMIŞ ÇOK SAYIDA TALEBE BULUNMAKTADIR. BU TALEBELER DESTEKLENDIKLERI TAKDIRDE IYI BIRER BILIM ADAMI OLMAYA ADAYDIRLAR. YÜKSEK LISANS VE DOKTORA PROGRAMLARINA TEŞVIK EDICI ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM ETMEKTEDIR. SEMINER, MAKALE, KONFERANS VE TERCÜME FAALIYETLERIYLE AKADEMIK DÜZEYIN YÜKSELTILMESINE DÖNÜK ÇALIŞMALAR YAPILMAKTADIR.  

  

MİSYONUMUZ 

– AKADEMİK KURUL ÇALIŞMALARI: 

MERKEZI ASYA’DAN GELEN YÜKSEK LISANS, DOKTORA ÖĞRENCISI VE ÖĞRETIM ÜYESI OLAN KIŞILERDEN OLUŞAN BIR AKADEMIK KURUL TEŞKIL EDILMIŞTIR. AKADEMIK KURUL PERIYODIK TOPLANTILARINDA BILIMSEL ÇALIŞMALAR YAPMAKTA, UZMAN KIŞILERI DAVET ETMEKTE VE AKADEMIK AÇIDAN IŞBIRLIĞI YAPMAKTADIRLAR. İLERLEYEN SÜREÇTE “ENSTITÜ” KURULMASI HEDEFLENMEKTEDIR. 

-ÖĞRENCİ ÇALIŞMALARI: 

MERKEZI ASYA’DAN BAŞARILI VE ILMI ÇALIŞMALAR KONUSUNDA ISTEKLI ÖĞRENCILER DAVET EDILMIŞTIR VE HER YIL BU ÇALIŞMAYA DEVAM EDILECEKTIR. BU ÖĞRENCILERIN ÖZELLIKLE SOSYAL BILIMLER KONUSUNDA EĞITIM GÖRMELERI TEŞVIK EDILMEKTEDIR. 

-TELİF VE TERCÜME ÇALIŞMALARI: 

AKADEMIK KURUL ÜYELERI, AYLIK OLARAK MAKALE YAZMAKLA, 3 AYLIK PERIYOTLARLA (DÖNEM) KONFERANSA KATILMA VEYA SEMINER VERME, YILLIK OLARAK BIR KITAP TERCÜME VEYA TELIF YAPMAKLA MÜKELLEFTIRLER. AYRICA SADECE TERCÜMELERDEN SORUMLU BIR “TERCÜME KURULU” TEŞKIL EDILMIŞTIR. BU SAYEDE ÜYELERIMIZIN AKADEMIK DÜZEYLERI ARTIRILACAK, MERKEZI ASYA LISANLARINA VE TÜRKIYE TÜRKÇESINE ESERLER KAZANDIRILACAKTIR. 

– MERKEZİ ASYA DİLLERİ KÜTÜPHANESİ KURULMASI: 

MERKEZI ASYA’NIN MEDENIYET BIRIKIMINI GÖSTERECEK NITELIKTE OLACAK KÜTÜPHANEDE ÖNCELIKLE ELEKTRONIK ORTAMDA OLAN KITAPLAR SUNULACAKTIR. MERKEZIMIZDE MATBUU KITAPLARIN TOPLANMASINA BAŞLANMIŞTIR. 

  

VİZYONUMUZ 

– MERKEZI ASYA’NIN TARIHI, MEDENIYETI, SOSYAL YAPISI KONULARINDA ARAŞTIRMA YAPACAK UZMAN KADROLAR YETIŞTIRMEK. 

– MERKEZI ASYA’DAKI ISTEKLI ÖĞRENCILERIN TÜRKIYE’DE EĞITIM GÖRMELERI IÇIN IMKAN SAĞLAMAK. 

-TÜRKIYE’DE EĞITIM GÖREN MERKEZI ASYALI ÖĞRENCILERIN KIŞISEL GELIŞIM VE AKADEMIK EĞITIMLERINE YARDIMCI OLMAK. 

-TÜRKIYE, İSLAM MEDENIYETI VE DÜNYA KÜLTÜRÜNÜ AIT ÖNEMLI ESERLERI TERCÜME ETMEK. MERKEZI ASYA’NIN ÖNEMLI ESERLERINI DE TÜRKIYE TÜRKÇESI’NE AKTARMAK. 

-TÜRKIYE VE MERKEZI ASYA DEVLETLERI ILIM ADAMLARI ARASINDA IRTIBAT KURMAK.